Rozmawiając z różnymi osobami, które prowadzą własną działalność, dość często słyszę głosy typu „po co mi to całe forum”, „forum w mojej branży? Tego się nie da zrealizować”, „o czym miałoby być moje forum?”. Czy tak jest faktycznie? Czy w każdej branży możemy posiadać forum? Jeśli tak to, o czym pisać w niszowych branżach? W tym wpisie postaram się na te pytania odpowiedzieć, przedstawiając pomysły na forum dla niszowych branż.

Czy w każdej branży można mieć forum?

Praktycznie dla każdej branży, jaka mi przychodzi do głowy, jestem w stanie podać tematykę takiego forum, oraz powiedzieć, o czym ludzie mogą na nim pisać.

Wielu ludzi nie docenia możliwości, jakie daje forum, a przecież forum to nie tylko „suche” teksty. Na forum możemy oferować dobra dodatkowe, chociażby takie jak galerie zdjęć tworzone przez użytkowników, pliki (np. z nową wersją software dla naszego produktu), bazę firm (np. autoryzowane i/lub nieautoryzowane serwisy naszego sprzętu). Możliwości jest naprawdę dużo, a jednym ograniczeniem jest tutaj nasza pomysłowość.

1. Branża budowlana

W przypadku branży budowlanej możemy stworzyć kilka rodzajów forów. Wszystko zależy od tego, w którym segmencie działamy. Jeśli działasz w sektorze budowania domów, dróg itp. możesz stworzyć forum, na którym będziesz doradzał np. jakiego ocieplenia użyć, żeby dom miał mniejsze straty ciepła.

Możesz też stworzyć galerię zdjęć, w której będziesz pokazywać swoje realizacje. Krok po kroku, przykładowo zacząć foto relację z tego, jak ogradzacie teren pod budowę, później z wykopywania fundamentów itd.

Jeżeli działasz np. w sektorze sprzętu budowlanego, możesz stworzyć forum dotyczące właśnie sprzętu, czy to konkretnej marki, czy ogólnie. Łącznie z poradami jak wymienić jakąś część w danej maszynie

2. Branża prawna

Większość prawników skupia się tylko na swojej kancelarii i klientach, które obsługuje. Nie zdając sobie nawet sprawy z tego, że w internecie mogą niewielkim nakładem pracy dorobić jeszcze więcej.

Każdy prawnik może założyć forum z darmowymi poradami, ale to nie wszystko. Zakładając forum można także zrobić wersję premium, czy nawet wersję subskrypcyjną.

Wersja premium może polegać na tym, że użytkownikom naszego forum możemy oferować jednorazowe porady prawne, pomoc przy umowach, weryfikację regulaminu itp.

W przypadku wersji subskrypcyjnej możemy zrobić prosty klub w Invision Community, do którego dostęp będzie płatny i będzie kosztował X zł za każdy miesiąc. W zamian za taką opłatę użytkownik uzyska dostęp do specjalnego klubu, w którym możemy oferować szablony dokumentów, szablony regulaminów oraz dodatkowo w ramach tej opłaty pomagać dostosować te dokumenty do potrzeb użytkownika

3. Branża farmaceutyczna

Sztandarowym pomysłem w przypadku branży medycznej jest forum z poradami zdrowotnymi. A gdyby tak zrobić forum z poradami farmaceutycznymi? Byłoby znacznie lepiej. Często ludzie, idąc do apteki, pytają farmaceutę co wybrać na katar? A co na kaszel? Wiadomo leków, jest tyle, że czasem ciężko się w tym połapać. Tutaj farmaceuta mógłby pomagać w takich przypadkach.

4. Branża turystyczna

W przypadku tej niszy forum może pomagać użytkownikom w wyborze kierunku, hotelu, lokalnych atrakcji. Możemy także doradzać, które biuro podróży wybrać a którego lepiej unikać, łącznie np. z opiniami o danym biurze, miejscu podróży.

5. Branża usług agencji zatrudnienia

Prowadzisz własną agencję zatrudnienia? A może pomagasz znaleźć prace opiekunkom? Nic trudnego, zrób forum pomagające opiekunkom znaleźć pracę, pomóc przygotować im się do wyjazdu. W przypadku gdy jest to praca za granicą, można udzielać porad na temat tego, jakie dokumenty trzeba zabrać do danego kraju, czy potrzebujemy np. jakiś specjalnych szczepień lub zaświadczeń. Jeśli są potrzebne, to można doradzić gdzie je dostać lub jakich innych formalności trzeba dopełnić, żeby uzyskać dane zaświadczenie.

6. Branża księgarska

W przypadku czy to wydawnictwa, czy konkretnej księgarni możemy stworzyć forum, które będzie polecać nowości książkowe, albo doradzać użytkownikom, co warto przeczytać w ich przypadku. Przykładowo użytkownik ma problem z dziedziny zaistnienia w Social Media, w takim przypadku doradzamy mu, przeczytaj książki: A, B, C.

7. Branża piekarska

Tak, w takiej branży też można prowadzić forum. Jeśli jesteś piekarzem, możesz pomóc użytkownikom w uzyskaniu dobrej jakości chleba domowymi sposobami.

Innym pomysłem jest także pomoc w założeniu własnej piekarni. Jaki sprzęt wybrać, gdzie się zaopatrywać w surowce i inne tego typu niuanse.

Podsumowanie

Jak widzisz dla każdej branży, można znaleźć ciekawą tematykę do prowadzenia forum. Jeśli już mamy takie forum, to tylko od Ciebie zależy czy i jak je zmonetyzujesz.

Oczywiście nie każde forum trzeba monetyzować, bo może nam nie o to chodzić, ale każde forum może być dźwignia naszego biznesu poprzez stworzenie z nas eksperta w danej dziedzinie.

Jeśli interesuje Cię temat monetyzacji forum, polecam jeden z odcinków mojego podcastu, w którym poruszam właśnie ten temat: ICOP 001: Monetyzacja

Write A Comment

 

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.