Casio ERA-200RB-1A posiada kompas, termometr, stoper oraz między innymi czas światowy. Wszystkie te funkcje sprawiają, że jest to dość bogato wyposażony zegarek. Do tego dochodzi ergonomiczne rozmieszczenie przycisków, stalowa koperta oraz mineralna szybka. Czy coś więcej może być potrzebne podczas codziennego użytkowania, także przez motocyklistę?

Od zakupu zegarka Casio ERA-200RB-1A minęło już trochę czasu, jednakże gdybym wcześniej podzielił się wynikami test nie był by w pełni miarodajny. Nie dlatego, że nie użytkowałem zegarka, ale dlatego, że potrzebowałem go jeszcze przetestować w warunkach jazdy na motocyklu w kombinezonie.

Dane techniczne Casio ERA-200RB-1A

Mechanizm: kwarcowy

Ten zegarek odmierza czas dzięki zamontowanemu wewnątrz mechanizmowi kwarcowemu, zasilanemu za pomocą impulsu elektrycznego z baterii.

Pasek/Bransoleta:

Bransoleta, stal, koloru srebrnego

Koperta:

Stal, okrągła, koloru srebrnego

Szkiełko: mineralne

Bardzo często wykorzystywane przy produkcji zegarków szkiełko mineralne ma piąty stopień twardości w skali Mohsa. Jest bardzo przejrzyste, elastyczne, a w razie zarysowania można je łatwo wypolerować.

Tarcza:

Koloru czarnego

Wodoszczelność: 100m

Przy wodoszczelności na poziomie 100m (10ATM) zegarek bez obaw może być zanurzany w wodzie np. podczas kąpieli czy pływania. Nie zaleca się jednak zanurzania na dużych głębokościach ani też wciskania guzików pod wodą, czy regulacji koronki.

Datownik: automatyczny kalendarz

Bardzo rozbudowany system kalendarzowy, ukazujący daty z wieloletnim wyprzedzeniem, z reguły dostępny tylko w mechanizmach zegarków cyfrowych. Zegarki z automatycznym kalendarzem wskazują na aktualny dzień miesiąca, nazwę dnia tygodnia, nazwę dnia miesiąca, czasami także i rok.

Alarm:

5 alarmów w ciągu doby z drzemką

Podświetlenie: EL BACKLIGHT ILLUMINTAOR

Niezwykle jasne i bardzo wygodne dla użytkownika podświetlenie typu illuminator, które to oświetla tarczę zegarka od spodu, dzięki czemu można bez problemu odczytać wskazania zegarka nawet w ciemnościach.

Stoper: 1/100 – 24h

Funkcja pozwalająca na dokładny pomiar czasu, który naliczany jest po naciśnięciu przycisku. Maksymalna długość pomiaru wynosi 24 godziny przy dokładności do setnej części sekundy.

Zapięcie: potrójne na przycisk

Zapięcie tego typu jest bardzo wygodne w użytkowaniu. By rozpiąć bransoletę, wystarczy wcisnąć przycisk (jeden lub dwa w zależności od modelu),natomiast zapięcie bransolety odbywa się przez zatrzaśnięcie.

Tryb wyświetlania godziny: 12/24

Godzina może być wyświetlana w trybie 12 lub 24 godzinnym.

Czas światowy: TAK

Zegarek posiada wyświetlanie czasu w różnych strefach czasowych.

Termometr: TAK

Sensor mierzący temperaturę powietrza, dane wyświetlane w układzie angielskim lub metrycznym (-10°C – 60°C) lub (14°F – 140°F)

Zakręcany dekielek: TAK

Dzięki temu, że dekielek zegarka jest zakręcany, całość zachowuje dużo wyższą szczelność.

Kompas:

TAK

Mute: TAK

Funkcja całkowitego wyciszenia

Żywotność baterii:

2 lata

Szerokość:
47 mm
Grubość:
13 mm

 

Zawartość opakowania

Zegarek Casio ERA-200RB-1A jest zapakowany w stylowe pudełko wykonane z pomalowanego drewna (prawdopodobnie, musiałbym je zniszczyć, żeby dokładnie sprawdzić). Pudełko posiada dodatkową przegródkę, w której możemy schować inną biżuterię. Całość zapakowana była dodatkowo w sztywne kartonowe pudełko. Wszystko oczywiście sygnowane znakiem Infiniti RedBull Racing.

Oczywiście nim zacząłem nosić zegarek, musiałem skrócić trochę bransoletę. Tutaj pojawił się pierwszy problem, bo oczywiście sklep, w którym można kupić zegarek, nie posiada narzędzi to bransolet z ogniwami tulejowymi.

Przebieg testu

Test podzieliłem na 2 części.

  1. normalne użytkowanie
  2. użytkowanie na motocyklu

Przy normalnym użytkowaniu Casio sprawuje się bardzo dobrze, bransoleta nie uwiera ani nie powoduje dyskomfortu. Zapięcie wygodnie się zarówno zapina jak i rozpina.

Ponadto zegarek jest o tyle uniwersalny, że pasuje zarówno do stroju sportowego, codziennego, jak i garnituru.

Ze spraw codziennych – musiałem już w zegarku wymienić baterie. Są one zakładane podczas montażu mechanizmu, przez co tak naprawdę nigdy nie wiadomo ile zegarek leżał i się rozładowywał. Musiałem powierzyć zegarek profesjonalnemu zegarmistrzowi, ponieważ samodzielna wymiana baterii jest ryzykowna ze względu na wodoszczelność. Zegarek posiada dwie baterie, więc – ze względu na markę – zapłaciłem podwójnie, w sumie 39,00 zł. Normalnie 1 sztuka baterii kosztuje 3,00 zł, a sama usługa wymiany 10,00 zł, no ale czego się nie robi, jak człowiek kupi sobie coś lepszego, a do tego chce zachować gwarancję. Przy okazji dowiedziałem się, że wymiana bateryjek na potrzeby tego konkretnego zegarka marki CASIO wcale nie jest taka droga, bo w niektórych luksusowych markach trzeba zapłacić nawet 149,00 zł za wymianę jednej baterii. Trudno powiedzieć, czy zegarek jest „bateriożerny” – pożyjemy, zobaczymy.

Jeśli chodzi natomiast o użytkowanie na motocyklu, to tutaj jak praktycznie z każdym zegarkiem miałem pewne problemy. Mianowicie przy skórzanym kombinezonie i wysokim rękawicom, zegarek trzeba „ułożyć” odpowiednio na ręce, żeby nie uwierał i nie krępował ruchów nadgarstka. Nie jest to co prawda uciążliwe, ale jednak wymaga od nas dodatkowych czynności.

Bardzo fajną opcją jest kompas, w szczególności przydaje się podczas najprzeróżniejszych wypadów na motocyklu. Dzięki niemu zawsze wiemy w jakim kierunku mamy podążać, aby dotrzeć do celu.

Termometr. Cóż ogólnie termometr jak termometr – jest, mierzy temperaturę i nam ją pokazuje. Przydatny, jeśli chcemy wiedzieć ile jest stopni na polu, dzięki czemu możemy zadbać także o odpowiednie nawodnienie naszego organizmu i zadbanie o to, aby nie dostać udaru cieplnego z przegrzania.

Casio ERA-200RB-1A dodatkowo posiada podświetlanie tarczy oraz fluorescencyjne wskazówki, dzięki czemu nawet w nocy jesteśmy w stanie sprawdzić zarówno kierunek jak i godzinę.

Podsumowanie

Casio był jednym z moich lepszych wyborów, jeśli chodzi o zegarki i po pół roku użytkowania nie mogę stwierdzić żadnych większych niedogodności. Używa się go komfortowo i jest funkcjonalny, a to jest najważniejsze.

Write A Comment

 

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.