W lutym 2016 Google poinformowało, że 30 kwietnia całkowicie znika aplikacja „Moje trasy”, a zamiast niej zaleca używanie jakieś aplikacji typu „Fit”. Od razu zacząłem poszukiwania takiej aplikacji i na jednej z grup na facebooku ktoś polecił mi Pirelli Diablo Super Biker.

I tak po zainstalowaniu aplikacji zacząłem testy. Przejechałem kilka tras i niestety okazało się, że aplikacja posiada zarówno kilka błędów jak i braków, które sprawiają, że jak dla mnie aplikacja jest nie przydatna, ale o tym troszkę później.

Wygląd aplikacji

Aplikacja posiada przyjazny interface dzięki czemu jej użytkowanie jest dość proste. Aby zacząć rejestrować trasę, wystarczy włączyć GPS w smartfonie i kliknąć jeden przycisk na ekranie.

Przegląd zarejestrowanej trasy

Oczywiście oprócz zarejestrowania trasy, aplikacja pozwala nam przeglądnąć zapisaną trasę. Pirelli bardzo fajnie się spisało, bo w pierwszym kroku możemy sprawdzić podstawowe parametry przejechanej trasy, jak czas przejazdu, odległość, maksymalną prędkość, przechył w lewo/prawo, średnią prędkość itp. Tutaj niestety pojawia się pierwszy błąd aplikacji, a mianowicie – przechyły są lekko wyssane z palca. Na screenach poniżej widać, że osiągnąłem maksymalne wychylenia na poziomie 60o zarówno w lewo jak i w prawo. Ogólnie byłby to bardzo dobry wynik godny motogp, jednakże mój motocykl posiada fabrycznie zamontowany czujnik przechyłu i na tej trasie nie zanotował, żebym miał większy przechył niż 35o (Smartfon miałem przymocowany na płasko do baku i w pozycji pionowej wskazywał 0o). Inaczej wygląda sprawa z prędkością. Z reguły odbiorniki GPS rejestrują prędkość około 5km/h niższą niż odczyt licznika, w przypadku aplikacji Diablo Super Biker odczyt ten nie wiele się różnił od wskazań licznika, więc tutaj plus dla aplikacji.

Jeśli naciśniemy na licznik z czasem, pokonanym dystansem i symbolem wybranego rodzaju trasy, zobaczymy pełne szczegóły dotyczące naszej trasy. Możemy tutaj krok po kroku przewijać trasę na mapie Googla i obserwować przeciążenia, temperaturę powietrza jaka była w danym momencie, prędkość itp. Do wyboru mamy dwa widoki. Albo klasyczną mapę drogową, albo mapę satelitarną.

Błędy o których wspomniałem wyżej nie są może jakoś bardzo istotne i na pewno nie skreśliłbym tej aplikacji tylko przez pryzmat błędnego przechyłu, ale jest coś co jest dla mnie dość ważną rzeczą, a mianowicie możliwość wyeksportowania przejechanej trasy do jakiegoś formatu pliku. Bez znaczenia tutaj jest, czy będzie to plik gpx czy kml, czy jeszcze inny typ. Niestety zarówno z poziomu aplikacji jak i strony web, nie możemy nic zrobić z taką trasą.

Write A Comment

 

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.