Obecnie na rynku jest wiele firm, które oferują hosting. Zazwyczaj różnica ogranicza się do kilku parametrów oferty takich jak: cena, tzw. parametry bezpieczeństwa, rodzaj zastosowanego dysku oraz ilość miejsca, jaką otrzymujemy w ramach konkretnego pakietu. Jak się okazuje, wybór dobrego hostingu nie jest taki prosty. Jak wybrać dobrą ofertę oraz na co zwrócić uwagę dowiesz się z dalszej części wpisu.

Na wstępie napiszę trochę o sobie i moim doświadczeniu z hostingami.

Moją przygodę z hostingiem zaczynałem z różnymi darmowymi odmianami jak republika (darmowy hosting onet.pl) i inne tego typu. Później przyszła pora na płatne hostingi i tak używałem i365, progreso, cal.pl, a także nazwa.pl oraz zenbox.p

Najbardziej zasobożernym portalem, jaki posiadam, jest forum ipsbeyond.pl. Od początku istnienia utrzymywane ono było na serwerach komercyjnych i365 oraz progreso. Niestety z żadnego z nich nie byłem do końca zadowolony. Zazwyczaj początki były ok, ale z biegiem czasu jak forum się rozwijało lub dochodziły jakieś dodatkowe zasoby i zaczynały pojawiać się problemy. Problemy były różne czy to związane z niską wydajnością infrastruktury, czy też częstymi padami strony.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru hostingu?

Przede wszystkim podstawowym kryterium wyboru jest to, czy serwer spełnia wymagania samego skryptu, tzn:

  • Czy posiada obsługę PHP w wersji przynajmniej 7.1.0
  • Czy wersja MySQL jest przynajmniej 5.6.2
  • Posiada minimum 128M pamięci
  • Czy włączone są rozszerzenia: cURL, DOM, GD, Wielobajtowe stringi, czyli obsługa UTF-8, OpenSSL, SimpleXML, XMLReader, XMLWriter oraz zip

Jeśli nasz hosting spełnia te kryteria lub chcemy się utwierdzić, w tym możemy pobrać specjalny skrypt: Get Ready For IPS Community Suite, który zweryfikuje niezbędne minima i przedstawi nam podsumowanie.

Który hosting w takim razie wybrać?

Jeśli Twoje forum nie wymaga dedykowanej maszyny, to sam polecam 2 hostingi: dhosting.pl i zenbox.pl

Dlaczego akurat te 2?

Z bardzo prostego powodu, oba się nadają do tego, aby działało na nich forum Invision Community i oba posiadają dość ciekawe rozwiązania.

W zenbox.pl płaci się za unikalnych użytkowników, którzy odwiedzają naszą stronę, natomiast dhosting.pl posiada usługę EWH (Elastyczny Web Hosting), w skrócie jest to skalowanie zasobów serwera w razie potrzeby. Jest to o tyle ciekawe, że jeśli np. działamy w branży, która ma pewną sezonowość, to możemy na ten czas zwiększyć sobie zasoby serwera. Usługa ta jest bardzo przydatna podczas akcji typu Black Friday lub przedświąteczne okresy wzmożonych zakupów :)

Write A Comment

 

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.