Action cam, czy też inaczej mówiąc kamery sportowe są coraz bardziej popularne nie tylko wśród użytkowników uprawiających sporty, ale także wśród przeciętnych użytkowników.Dzieje się tak dlatego, że cena takiej kamery jest zbliżona do tej „normalnej”, ale w przypadku action cam otrzymujemy więcej. Z reguły wraz z takimi kamerami w zestawie dostajemy różne elementy montażowe, pozwalające nam umieścić kamerę np. na rowerze. Same kamery też są lepsze, bo są dodatkowo wodoszczelne, pyłoszczelne czy nawet wstrząsoodporne.

Nie inaczej jest także z kamerą, którą testowałem, czyli Panasonic HX-A1M. Jak podaje producent, kamera jest wodoszczelna do 1,5 m, odporna na wstrząsy do 1,5 m, a także odporna na kurz, czy niskie temperatury (do -10°C).

HX-A1M charakteryzuje się także dość niską wagą, bo zaledwie około 45 g. No dobrze, ale wiadomo – to tylko teoria, a jak było w praktyce? Jakie są wrażenia z użytkowania? Co zawierał zestaw? Na te i inne pytania odpowiem w dalszej części wpisu.

Zawartość zestawu

Zawartość opakowania co prawda nie rzuca na kolana ilością elementów, ale znajdują się tutaj wszystkie elementy montażowe, które mogą nam być potrzebne. W zestawie mamy:

 • kamerę
 • dwustronną taśmę samoprzylepną
 • uchwyt do montażu na kasku/pasku na plecaku
 • uchwyt do założenia na głowę
 • uchwyt umożliwiający montaż na statywie
 • rzep do montażu na kasku
 • kabel usb

Poniżej krótki film, który nagrałem z rozpakowywania zestawu.

A także kilka zdjęć samego zestawu:

Przebieg testu

Podobnie jak w przypadku testu innych kamer tak i w tym przypadku test postanowiłem podzielić na dwie części: normalne użytkowanie i sportowe użytkowanie.

Normalne użytkowanie

Normalne użytkowanie ma miejsce wtedy, gdy kręcimy jakieś wydarzenie, jak np. urodziny dziecka. W przypadku tego testu będzie to fragment szkolenia organizowanego przez dilera firmy BMW – BMW Dobrzański.

Film został nagrany w jakości Full HD z ilością 29 klatek na sekundę

Tutaj jeśli chodzi o jakość nagania i dźwięku to nie ma do czego się przyczepić. Obraz jest płynny, a mikrofon zbiera dość dobrze dźwięki.

Użytkowanie sportowe

Tutaj, jak można się domyśleć, kamera była testowana w warunkach nazwijmy to – naturalnych, czyli dla takich jakich została stworzona – akcji. Ponieważ jeżdżę na motocyklu, to moim środowiskiem jest testowanie sprzętu z punktu widzenia motocyklisty. Film z tego testu znajdziecie poniżej. Nim jednak przejdziemy do filmiku i jakiegoś podsumowania samej kamery, pokażę w jaki sposób kamera była przymocowana do kasku:

Teraz wracam już do samego testu. Tak zamontowana kamera nagrywała moją jazdę na motocyklu w przedziale prędkości od 0 – 90km/h.

Tutaj także film został nagrany w jakości Full HD z 29 klatkami na sekundę.

Podczas testu sprawdziłem zarówno jak się „klika” przyciski w rękawicach motocyklowych, jak i to, jakiej jakości wychodzi nagranie. Pierwszy test został zaliczony, przyciski nie są może duże, ale są na tyle szeroko rozmieszczone, że w rękawicach motocyklowych możemy bez trudu je wcisnąć.

Test kręcenia kamerą także został zaliczony, ale niestety tylko w 70%. Skąd taka moja ocena? Niestety, ale mimo iż jakość nagrania jest dość dobra i nawet podczas jazdy po dziurawych Polskich drogach drgania nie są zbytnio przeszkadzające to niestety, ale powyżej 60 km/h szum jaki zbiera mikrofon zaczyna być znaczący, co sprawia, że należy usunąć dźwięk całkowicie, aby film nadawał się do dalszej prezentacji.

Wnioski

Podczas testu sprawdziłem też czas nagrywania kamerą, który łącznie wyniósł około 57 min 48 sek. Jak na tak małe urządzenie z niewymienną baterią uważam, że czas jest dość przyzwoity. Większość kamer na rynku oferuje czas nagrywania od około 1h – 2h na podstawowej baterii.

Niestety kamera nie ma tylko plusów, bo znalazłem też kilka rzeczy, które czynią użytkowanie Panasonica HX-A1M za trochę uciążliwe. Mianowicie, kamera nie posiada żadnego wyświetlacza i w związku z tym, aby zmienić jakiekolwiek ustawienia musimy połączyć się z kamerą przy użyciu specjalnej aplikacji. Ja wybrałem wersję na smartfona (i trochę pożałowałem). Działa to tak, że instalujemy aplikację, łączymy się smartfonem z siecią Wi-fi kamery, uruchamiamy aplikację i… no właśnie, zgodnie z opisem w instrukcji po uruchomieniu aplikacji powinniśmy mieć możliwość zarządzania ustawieniami kamery. Niestety mimo iż byłem połączony aplikacja pokazywała status, że telefon nie jest połączony z kamerą. Ponowne uruchomienie urządzeń i ponowne sparowanie także nic nie dało.

Kolejnym problemem wg mnie jest to, że podłączając kamerę przewodem USB zainstalowana karta w kamerze jest w trybie read-only. Oznacza to, że nie wykasujemy z niej żadnego filmu, nie ma także możliwości sformatowania karty, a jedyne rozwiązanie to włożyć kartę bezpośrednio do komputera używając adaptera lub użyć innego urządzenia.

Nie mniej jednak mimo kilku minusów, kamera posiada sporo plusów, między innymi rozmiar. Jej wymiary to 83,1 mm długości i 26 mm szerokości, dzięki czemu jest bardzo kompaktowa a dzięki dodatkowym akcesoriom można z niej zrobić nawet breloczek do kluczy.

Cena kamery Panasonic HX-A1M

Cena kształtuje się na poziomie około 590zł, co czyni tą kamerę jedną z tańszych na rynku.

Podsumowanie

Plusy

 • rozmiar
 • cena
 • mnogość możliwości przymocowania
 • czas nagrywania
 • jakość nagrywania

Minusy

 • szumy słyszalne powyżej 60 km/h (można je wyeliminować dzięki dodatkowym akcesoriom, ale niestety nie miałem jak przetestować)
 • problemy z komunikacją kamera <-> smartfon
 • dość ubogi zestaw podstawowy

 

Sprzęt do testów dostarczyła firma Panasonic

Write A Comment

 

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.