Często ludzie pytają mnie jak to jest z tymi dodatkami do Invision Community. Czy warto jest tworzyć własne dodatki? Czy da się na tym zarobić? Na te i inne pytania związane z tworzeniem dodatków opowiem w tym wpisie.

Zacznijmy zatem od początku i odpowiedzmy sobie na kilka kluczowych pytań dotyczących samego tworzenia dodatków do Invision Community.

Czy warto się nauczyć tworzenia dodatków?

To zależy. Wszystko zależy co będziesz chciał zrobić ze zdobytą wiedzą. Czy chcesz się nauczyć tylko po to, żeby nie płacić za jakichś dodatek 40$. Bo jeśli tak to wg. mnie nie warto. Oszczędność jaka na tym będzie wcale nie będzie żadną oszczędnością biorąc pod uwagę fakt ile zajmie Ci napisanie takiego dodatku.

Jeśli natomiast chciałbyś stworzyć coś czego nie ma dla swojej społeczności lub jeszcze lepiej jeśli chciałbyś zacząć sprzedawać dodatki w markecie IPS. To jak najbardziej. Warto się uczyć i dać coś od siebie innym.

Czy nauka tworzenia dodatków jest trudna?

Wszystko zależy od tego jakiego typu dodatek chcesz stworzyć. Jeśli miałaby to być rozbudowana aplikacja pokroju katalogu firm lub giełdy ofert to tak. Jest to dość skomplikowane i czasochłonne ze względu na mnogość funkcji i możliwości tych aplikacji. Jeśli natomiast chcesz stworzyć coś prostego np. dodać ikonkę po nazwie użytkownika, to jest to dość proste.

Mi tworzenie dodatków zajmuje od około 10-15 minut (w przypadku czegoś prostego) do około miesiąca pracy przez 5 dni w tygodniu (tyle właśnie zajęło mi stworzenie pierwszej wersji (SD) Course Box, czyli platformy umożliwiającej sprzedaż kursów on-line. Przy okazji była to wersja z funkcjami, które uznałem za produkt MVP)

Ile czasu potrzebuję, aby nauczyć się robić jakieś dodatki?

Ogólnie muszę powiedzieć, że to zależy od indywidualnych predyspozycji danej osoby. Podstaw tworzenia dodatków możesz nauczyć się w kilka godzin, ale to ile czasu później będziesz musiał  poświęcić na otrzymanie zadowalającego efektu to już zależy tylko i wyłącznie od Twoich potrzeb.

Czy aplikacja i plugin to to samo?

Nie, tutaj musimy rozróżnić kilka podstawowych różnić w tym, co dany dodatek nam oferuje i na co pozwala.

W przypadku pluginów możesz tylko rozszerzać istniejące już aplikacje i funkcje. Przykładowo może dodać nową funkcjonalność w galerii, ale nie możesz zrobić przy użyciu pluginu np. systemu strumieni on-line z gier. Czyli mówiąc krótko, pluginu tworzymy wtedy, gdy chcemy w działającej już aplikacji (pod warunkiem, ze nie jesteśmy autorem tej aplikacji) dodać jakąś funkcjonalność.

Aplikacje tworzymy natomiast wtedy, gdy chcemy stworzyć jakieś funkcjonalności (grupy funkcjonalności). Przykładowo wspomniany wyżej system strumieni on-line. Tutaj musimy stworzyć aplikacje w której takie strumienie będą dodawane. Jeśli chcemy to możemy stworzyć funkcjonalność komentowania tych strumieni itp.

No dobrze, ale powiedz mi ile na tym mogę zarobić?

To pytanie pojawia się chyba najczęściej w wysyłanych do mnie wiadomościach. Wysokość zarobków (w markecie IPS) jest uzależniona od kilku czynników. Po pierwsze co to jest za dodatek (jakiego typu i co robi). W przypadku pluginów średnia cena w markecie to kilka dolarów. W przypadku aplikacji ceny zazwyczaj zaczynają się od kilkunastu dolarów.

W przypadku zarobków jakie możesz wygenerować sprzedając w markecie, musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Co będziesz sprzedawać i ile różnych dodatków będziesz oferować. Jaka będzie Twoja polityka cenowa itp.

Wystarczy, że będziesz miał kilka ciekawych aplikacji, których cena będzie wynosić około 45 dolarów, z rocznym odnowieniem w wysokości 20 dolarów i jeśli będzie ona ciekawa dla użytkowników możesz liczyć na zarobki rzędu kilkuset dolarów miesięcznie.

Jak to wygląda u mnie?

W markecie IPS’u sprzedaję od roku 2014. Początkowo były to różne proste dodatki. Stopniowo zacząłem tworzyć bardziej rozbudowane i zaawansowane aplikacje. Biorąc pod uwagę czas od kiedy sprzedaję (4 lata) średnio miesięczne moje zarobki z tego tytułu to mniej więcej 178$. Od wersji 4.x skupiłem się przede wszystkim na bardziej rozbudowanych aplikacjach i np. biorąc pod uwagę tylko zarobki od listopada 2017 do listopada 2018, czyli pełne 12 wypłat. Średnio miesięczne zyski wzrosły do poziomu około 303$.

Czy jest to dużo? Czy może jednak to mała kwota? Z mojego punktu widzenia kwota jest na tyle duża, że opłaca się ciągnąć to dalej i rozwijać swoje dodatki i tworzyć nowe.

 

 

Write A Comment

 

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.