Często pytacie mnie jak zacząć tworzyć własne dodatki. Czego potrzebujecie, co powinniście umieć, jakie są dobre praktyki tworzenia aplikacji, a jakie przy tworzeniu pluginów. W tym wpisie postaram się rozwiać wszystkie wasze wątpliwości.

Od czego zacząć? Czyli jaka wiedza jest nam niezbędna.

W pierwszej kolejności musimy zacząć od zdobycia podstawowej wiedzy z zakresu PHP. Aby nauczyć się tego języka możemy skorzystać z kilku dostępnych rozwiązań:

Dodatkowo dobrze jest znać język Angielski na poziomie pozwalającym czytać, no chyba, że w razie potrzeby będziesz siedzieć z Google translate. Pomocna może się także okazać dokumentacja przygotowana przez producenta oraz moje forum, na którym zawsze możesz uzyskać fachową pomoc.

Co zrobić w kolejnym kroku?

Załóżmy, że posiadasz niezbędną wiedzę z zakresu PHP itp. Zastanawiasz się zapewne co powinieneś wykonać w kolejnym kroku? Otóż odpowiedź jest dość prosta instalujesz forum lokalnie na swoim komputerze używając swojego klucza licencyjnego (pamiętaj tylko aby po wklejeniu go dodać na końcu -TESTINSTALL, spowoduje to, że ta instancja będzie traktowana jako testowa). Po zainstalowaniu włączasz tryb developerski (jak to zrobić możesz zobaczyć w tutorialu: Jak włączyć tryb developerski w Invision Community 4?) oraz w celu ułatwienia sobie pracy w edytorze generujesz tak zwane proxy dla klas (Invision Community 4 – Jak wygenerować proxy dla klas?).

Mając już tak przygotowane środowisko możesz przystąpić do tworzenia aplikacji lub pluginów. W trybie developerskim wszystkie zmiany w bazie danych w modułach itp wykonujesz w centrum developera, które jest dostępne w panelu administratora dla każdego dodatku.

Dobre praktyki w tworzeniu dodatków

Tworząc dodatek zawsze powinniśmy pamiętać o tym, że kod, który napiszemy może czytać ktoś inny więc powinien on być czytelny i przejrzysty.

Jeśli chodzi o dobre praktyki to należy zawsze pamiętać o wcięciach, warunki if…else budować z klamrami oraz stosować wzorce. Przede wszystkim należy pamiętać o MVC, czyli w kodzie php nie powinno być żadnego kodu html itp. Takie rzeczy powinny być umieszczone w szablonach.

Co dalej?

Ostatnim krokiem jaki musimy wykonać to stworzenie dodatku w postaci pluginu lub aplikacji. Dokładny opis tego kroku wykracza znacząco poza ramy tego wpisu dlatego jeśli masz jakieś pytania to śmiało pytaj na forum https://www.ipsbeyond.pl a na pewno Ci pomogę.

Na koniec mam jeszcze do Ciebie pytanie. Czy chciałbyś dalej czytać/oglądać (w postaci wideotutoriali) proces tworzenia aplikacji i pluginów? Jeśli tak to zostaw komentarz pod wpisem lub odezwij się do mnie za pomocą maila lub social media.

Write A Comment

 

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.