Input your search keywords and press Enter.

Tworzenie dodatków Invision Community – od czego zacząć?

Tworzenie dodatków Invision Community - od czego zacząć?

Często pytacie mnie jak zacząć tworzyć własne dodatki. Czego potrzebujecie, co powinniście umieć, jakie są dobre praktyki tworzenia aplikacji, a jakie przy tworzeniu pluginów. W tym wpisie postaram się rozwiać wszystkie wasze wątpliwości.

Od czego zacząć? Czyli jaka wiedza jest nam niezbędna.

W pierwszej kolejności musimy zacząć od zdobycia podstawowej wiedzy z zakresu PHP. Aby nauczyć się tego języka możemy skorzystać z kilku dostępnych rozwiązań:

Dodatkowo dobrze jest znać język Angielski na poziomie pozwalającym czytać, no chyba, że w razie potrzeby będziesz siedzieć z Google translate. Pomocna może się także okazać dokumentacja przygotowana przez producenta oraz moje forum, na którym zawsze możesz uzyskać fachową pomoc.

Co zrobić w kolejnym kroku?

Załóżmy, że posiadasz niezbędną wiedzę z zakresu PHP itp. Zastanawiasz się zapewne co powinieneś wykonać w kolejnym kroku? Otóż odpowiedź jest dość prosta instalujesz forum lokalnie na swoim komputerze używając swojego klucza licencyjnego (pamiętaj tylko aby po wklejeniu go dodać na końcu -TESTINSTALL, spowoduje to, że ta instancja będzie traktowana jako testowa). Po zainstalowaniu włączasz tryb developerski (jak to zrobić możesz zobaczyć w tutorialu: Jak włączyć tryb developerski w Invision Community 4?) oraz w celu ułatwienia sobie pracy w edytorze generujesz tak zwane proxy dla klas (Invision Community 4 – Jak wygenerować proxy dla klas?).

Mając już tak przygotowane środowisko możesz przystąpić do tworzenia aplikacji lub pluginów. W trybie developerskim wszystkie zmiany w bazie danych w modułach itp wykonujesz w centrum developera, które jest dostępne w panelu administratora dla każdego dodatku.

Dobre praktyki w tworzeniu dodatków

Tworząc dodatek zawsze powinniśmy pamiętać o tym, że kod, który napiszemy może czytać ktoś inny więc powinien on być czytelny i przejrzysty.

Jeśli chodzi o dobre praktyki to należy zawsze pamiętać o wcięciach, warunki if…else budować z klamrami oraz stosować wzorce. Przede wszystkim należy pamiętać o MVC, czyli w kodzie php nie powinno być żadnego kodu html itp. Takie rzeczy powinny być umieszczone w szablonach.

Co dalej?

Ostatnim krokiem jaki musimy wykonać to stworzenie dodatku w postaci pluginu lub aplikacji. Dokładny opis tego kroku wykracza znacząco poza ramy tego wpisu dlatego jeśli masz jakieś pytania to śmiało pytaj na forum https://www.ipsbeyond.pl a na pewno Ci pomogę.

Na koniec mam jeszcze do Ciebie pytanie. Czy chciałbyś dalej czytać/oglądać (w postaci wideotutoriali) proces tworzenia aplikacji i pluginów? Jeśli tak to zostaw komentarz pod wpisem lub odezwij się do mnie za pomocą maila lub social media.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Invision Community okiem programisty - monetyzacja
ICOP 001: Monetyzacja

W pierwszym odcinku podcastu "Invision Community okiem programisty" opowiadam trochę na temat monetyzacji forum.

Zamknij