Prowadząc własny biznes lub chcąc zacząć go prowadzić, często stajemy przed dylematem: „Skąd wezmę klientów?”. Sposobów na pozyskanie jest wiele, ale najlepszym z nich jest zbudowanie własnej społeczności, która będzie skupiona wokół naszego produktu/ideologi. Jak tego dokonać? Dowiesz się z tego wpisu.

Po pierwsze zacznij od tematyki

Najważniejszą rzeczą we własnej społeczności jest tematyka, wokół której będzie ona skupiona. Na samym początku musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, o czym ma być forum? Jaką tematykę chciałbym poruszać? Nie ma nic gorszego, jak fora, które nie mają określonej tematyki i są zarówno o wszystkim, jak i o niczym.

Jeśli nie wiesz, o jakiej tematyce chciałbyś forum, koniecznie przeczytaj: 7 pomysłów na forum internetowe w niszowej branży.

Zakup odpowiednią domenę i serwer

Mając już wybraną tematykę, przychodzi czas na domenę i serwer. Nie bagatelizuj tego kroku, bo wybór odpowiedniej domeny wcale nie jest taki prosty. Z dnia na dzień coraz trudniej jest znaleźć wolną domenę o ciekawej nazwie. Przykładowo dla forum z branży budowlanej możesz pokusić się o domenę budowlane-forum.pl, będzie to na pewno lepsza nazwa niż jakbyś miał użyć czegoś takiego: mojeforumotematycebudowlanej.pl. Nie dość, że łatwiej się je czyta to jest prostsze do zapamiętania.

Mając już domenę, warto wykupić sobie serwer, na którym będziemy owe forum mieć. Firm, które świadczą tego typu usługi jest wiele. Więcej na temat wyboru serwera przeczytasz we wpisie: Jak wybrać hosting pod forum Invision Community?

Budowanie społeczności

Zakładając, że masz już postawione i skonfigurowane forum, teraz przyszedł czas na budowanie społeczności.

Na samym początku musisz trochę popracować i stworzyć kilkanaście/kilkadziesiąt tematów. Najlepiej, żeby były to tematy dające wartość odbiorcy. Przykładowo poradniki.

Mając taką bazę treści, będziesz mógł zacząć reklamować forum czy to na grupach na facebooku, czy poprzez płatne formy reklamy. Ważne jest, żebyś nie pomijał kroku z tworzeniem treści, ponieważ chcesz jakoś przyciągnąć i zatrzymać użytkownika na stronie. A nie mając interesujących treści, nie zrobisz tego, bo każdy, kto wejdzie na taką stronę od razu z niej wyjdzie.

Jeśli masz jakieś inne pomysły to podziel się nimi w komentarzu pod tym wpisem.

Write A Comment

 

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.